Harriett Baldwin

Rt Hon Harriett Baldwin MP

Fco Minister for Africa and DFID Minister Of State

Harriett was appointed to become the Prime Minister’s Trade Envoy to Russia before joining the government in February 2014 as Assistant Government Whip. She was promoted to Lord Commissioner in July 2014 and served in that post until May 2015. Harriett served as Economic Secretary to the Treasury (City Minister) from May 2015 until July 2016. She then served as Parliamentary Under Secretary of State at the Ministry

of Defence from July 2016 to January 2018.Harriett worked in nance for 20 years, specialising in currency markets for pension funds. She was also on the National Council of Business for Sterling. 

Back to listing